2 lutego 2011

Były prezydent Olsztyna oskarżony m.in. o gwałt i uporczywe naruszania praw pracowniczych

W ostatnich dniach w mediach podano informacje o głośnej sprawie byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. Śledztwo w jego sprawie trwało ponad 3 lata. Były prezydent Olsztyna usłyszy cztery zarzuty dotyczące jego czterech podwładnych. Główne zarzuty to zgwałcenie i usiłowanie zgwałcenia. Dwa kolejne to zarzut doprowadzenia do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej przez nadużycie stosunku zależności oraz zarzut uporczywego naruszania praw pracowniczych. Jest to ciekawy przypadek z uwagi na fakt, iż zarzucane czyny miały miejsce w miejscu pracy, a dotyczył byłych podwładnych Czesława Małkowskiego.

Ta sprawa pokazuje, iż problem molestowania seksualnego w miejscu pracy można rozpatrywać także na gruncie kodeksu karnego. Niestety sprawa toczy się już od ponad 3 lat. Jak tłumaczą prokuratorzy wynika to z konieczności powołania biegłych z zakresu psychologii i seksuologii. Niestety tak długi czas przygotowania aktu oskarżenia negatywnie wpływa na świadomość społeczną w tym zakresie. Zwłaszcza że przestępstwo zgwałcenia z art. 197 Kodeksu karnego jest przestępstwem ściganym na wniosek.

Pomimo tego, droga postępowania karnego w kwestii molestowania seksualnego w miejscu pracy jest możliwa i stanowi alternatywę do dochodzenia swoich praw na gruncie prawa pracy i prawa cywilnego.

Szczegółowe informacje dotyczące tej drogi dochodzenia swoich praw przedstawię w późniejszych wpisach.

2 komentarze:

  1. Zgwałcenie i usiłowanie zgwałcenia, a nie gwałt i usiłowanie gwałtu - tak przynajmniej uczył dr Zalewski;) Pozdro dla absolwentów!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za komentarz, nie miałem ćwiczeń z dr. Zalewskim ale Twoja uwaga jest jak najbardziej słuszna:)
    Pozdrawiam Anonimowy!

    OdpowiedzUsuń